Samodzielne tynkowanie sufitu sprawdzi się jeśli powierzchnia pracy będzie niewielka. Nie jest to czynność mocno skomplikowana, jednak wymaga ona odpowiedniego poziomu wiedzy oraz przygotowania.
W poniższym tekście zaprezentowane zostaną najważniejsze etapy pracy, oraz uniwersalne zasady dotyczące tynkowania takie jak wybór tynku, przygotowanie podłoża, zaciąganie materiału na suficie.
Rodzaj tynku, oraz wybór metody tynkowania
Sposób nakładania tynku na sufit, zależy od tego jaką zaprawę wybierzesz. Na przestrzeni ostatnich lat coraz większą popularnością cieszą się tynki gipsowe, których właściwością jest wysoka funkcjonalność. Tynk ten, można nakładać maszynowo, ale także ręcznie. W sposób samodzielny można za pomocą tego materiału zająć się upiększaniem wnętrza.
Przygotowanie podłoża
Przygotowanie podłoża to czynność standardowa, której dokonujemy zawsze przed nałożeniem tynku, oraz sposobu jego nakładania. Sufit przed tynkowaniem nie może być zapylony, ani pokryty starymi powłokami malarskimi. Przed przystąpieniem do pracy należy oczyścić powierzchnię, oraz uzupełnić widoczne ubytki.
Tutaj znajdziesz poradnik o wykonywaniu efektownego tynkowania ścian.
Zaciąganie tynku na suficie
Po nałożeniu tynku na sufit musisz rozpocząć wstępne wyrównanie tynku na powierzchni. Zaciąganie powinno się odbywać za pomocą specjalnej łaty tynkarskiej. Trzymać ją należy zawsze dwoma rękami. Podczas wykonywania czynności, trzeba przyciągnąć ją jednolitym ruchem.
Pamiętaj, by zaciągać tynk w różnych kierunkach, dzięki czemu na suficie pozostanie większa gładkość materiału. Na łacie będzie gromadził się nadmiar tynku, który można wykorzystać do uzupełnień dziur czy innych szczelin.